بازنشستگی بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان

بازنشستگی بزرگ ترین هواپیمای مسافربری جهان

 A380

دو فروند هواپیمای ایرباس ای 380 در حال حاضر در دامنه های رشته کوه پیرنه پارک شده اند. قرار است در طی 2 سال آینده قطعات این دو هواپیما از هم جدا شود و به صورت جداگانه به فروش برسد. هواپیمای ایرباس ای 380 ، هواپیمایی پهن پیکر و دو طبقه است و بزرگ ترین هواپیمای مسافربری در جهان محسوب می شود. بازنشستگی و اوراق شدن، پایانی نه چندان باشکوه و در خور برای این دو فروند هواپیما است. این دو هواپیما ده سال است که در صنعت هواپیمایی مشغول هستند و در ابتدا قرار بود به عنوان هواپیمای دست دوم به ایرلاین های دیگر فروخته شوند. اما پس از اینکه تمام مذاکرات فروش با ایرلاین های مختلف بی نتیجه ماند، تصمیم بر این شد که این دو هواپیمای ایرباس ای 380 برای اوراق شدن فرستاده شود و قطعات آن به طور جداگانه فروخته شود.

موسسه سرمایه گذاری آلمانی دکتر پیترز که مدیریت این هواپیماها را بر عهده دارد در این مورد گفته است: «با توجه به قیمت بالای هواپیما و حجم بالای سرمایه گذاری، بسیاری از ایرلاین ها در مورد آینده سرمایه گذاری روی این هواپیماها مطمئن نبودند. همین امر باعث پیچیده شدن مذاکرات و در نهایت بی نتیجه ماندن آن ها شد.»

 A380

به گفته این شرکت، «در مورد بریتیش ایرویز، این شرکت قصد داشت از سال 2021 که برخی از هواپیماهای بوئینگ 747 قدیمی می شوند این هواپیما را مورد استفاده قرار بدهد. برای شرکت دکتر پیترز این زمان بیش از اندازه دور بود و خرید و مهامله مناسبی محسوب نمی شد. به همین دلیل نتوانستیم با این ایرلاین به توافق برسیم.

در مورد شرکت ایران ایر هم محدودیت های سیاسی  اقتصادی مانع از انجام این معامله شد و های فلای هم نتوانست زیرساخت های مناسب برای این معامله را ایجاد کند. در نتیجه نتوانستیم با هیچ ایرلاینی به توافق فروش برسیم و در نهایت، تصمیم گرفتیم دو فرند هواپیمای ایرباس ای 380 را اوراق کنیم و از قطعاتش استفاده کنیم.»

هواپیماهای دوطبقه سوپرجمبو یک دهه قبل و هنگام فروش قیمتی معادل 250 میلیون دلار داشتند. در حال حاضر قیمت آن ها چیزی بالغ بر 445 میلیون دلار برآورد شده و به این ترتیب، این مدل هواپیما را به گران ترین مدل ایرباس تبدیل کرده است. اوراق کردن و فروش قطعات هواپیما می تواند حدود 80 میلیون دلار بابت هر هواپیما برای شرکت درآمد داشته باشد. در 28 ژوئن از سرمایه گذاران درخواست شد که با این اقدام موافقت کنند.

 

A380

کمیاب بودن قطعات

همان طور که گفتیم این دوفروند هواپیما، نخستین هواپیماهای ایرباس ای 380 هستند که بازنشسته می شوند. قرار است قطعات مهم این هواپیما مثل موتور و … در معرض فروش قرار بگیرد. از آنجا که تاکنون هیچ هواپیمای ایرباس ای 380 سوپرجمبو بازنشسته و اوراق نشده است قطعات دست دوم این هواپیما بسیار کمیاب و با ارزش هستند. به همین دلیل، فروش قطعات این هواپیما راه حل جایگزین مناسب و سودآوری به نظر می رسد. در حال حاضر، برخی ایرلاین درخواست خرید این قطعات را مطرح کرده اند و قرار است قطعات این دو هواپیما پس از اوراق شدن در معرض فروش جهانی قرار بگیرد.

این دو هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی سنگاپور ایرلاینز بوده و پس از ده سال این هواپیماها را مرجوع کرده است. شرکت دکتر پیترز از اواسط سال 2017 که این اتفاق افتاد به دنبال خریداران جدید بوده است. فروش هواپیمای ایرباس ای 380 اخیرا کاهش پیدا کرده و ایرلاین ها بیشتر ترجیح می دهند هواپیماهای دو موتوره پهن پیکر که مصرف سوخت کمتری دارند را خریداری کنند.

شرکت سرمایه گذاری دکتر پیترز در ماه نوامبر اعلام کرده بود که دو هواپیمای ایرباس ای 380 را در منطقه Tarbes در دامنه رشته کوه های پیرنه نگهداری خواهد کرد تا مالکان و خریداران جدیدی برای آن ها پیدا کند. اما پس از اینکه خریدار مناسبی برای هواپیماها پیدا نشد تصمیم بر اوراق کردن هواپیماها گرفته شد. شرکت هواپیماسازی ایرباس اما با اوراق کردن این دو هواپیما موافق نیست و همچنان به بازار دست دوم هواپیمای ایرباس ای 380 و پتانسیل هواپیماها برای باقی ماندن در صنعت هواپیمایی اعتقاد دارد.


A380

آینده هواپیمای ایرباس ای 380

سفارش 20 فروند هواپیمای جدید ایرباس ای 380 که از سوی هواپیمایی امارات مطرح شده آینده این مدل هواپیما را تضمین کرده است. هواپیمایی امارات تنها ایرلاینی است که تمرکز اصلی خود را بر هواپیماهای ایرباس ای 380 قرار داده است. این قرارداد ساخت این مدل هواپیما را تا سال 2029 تضمین کرده و علاوه بر این، ایرلاین اماراتی سفارش 16 فروند هواپیمای ایرباس ای 380 دیگر را نیز ارائه کرده است.

بر اساس وبسایت شرکت ایرباس، هواپیمای ایرباس ای 380 در مجموع 331 سفارش داشته و تاکنون 226 فروند هواپیما به مالکانشان تحویل داده شده اند. به گفته مدیرعامل شرکت دکترپیترز، «زمانی که ده سال پیش هواپیمای ایرباس ای 380 برای اولین بار عرضه شد شور و هیجان زیادی در صنعت هواپیمایی ایجاد کرد. تا به امروز من هیچ مسافری را ندیده ام که بگوید هواپیمای ایرباس ای 380، هواپیمای بدی است. شاید در چند سال آینده بازار دست دوم این مدل هواپیما هم رونق بهتری پیدا کند.» هواپیمای سوپرجمبو ایرباس ای 380 بزرگ ترین هواپیمای مسافربری در جهان است و گنجایش جابجایی 525 مسافر را در سه کلاس پروازی دارد. این هواپیما چهارموتوره، پهن پیکر و دوطبقه است و توسط شرکت هواپیماسازی ایرباس تولید و بازار عرضه شده است.

منبع: traveller.com.au


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.